środa, 29 kwietnia 2015

Korekta PIT, wyślij elektronicznie przez internet

Zostały ostatnie chwile na złożenie zeznania podatkowego za rok 2014. Ostateczny termin to 30 kwietnia 2015 r. i do tego czasu należy również wpłacić należny podatek. Ale co niektórzy już teraz są zobligowani do złożenia korekty zeznania, czasem nawet urząd skarbowy zdążył się już upomnieć o to, na przykład telefonicznie.

W jaki sposób można złożyć korektę zeznania?
Jest kilka sposobów składania korekty, można tak samo jak przy składaniu pierwotnego zeznania:
- złożyć wersję papierową w urzędzie skarbowym
- wysłać wersję papierową pocztą
- wysłać wersję elektroniczną (E-deklaracja) przez internet z podpisem elektronicznym
- wysłać wersję elektroniczną (E-deklaracja) przez internet bez podpisu elektronicznego (uwierzytelnienie na podstawie podania przychodu z zeszłorocznego zeznania podatnika).

Co należy dołączyć do korekty?
Każde zeznanie podatkowe w formie korekty musi zostać uzupełnione o wyjaśnienie przyczyny korekty. Przy składaniu korekty zeznania w sposób standardowy (papierowy) należy dołączyć pismo z taką informacją. W przypadku wysyłki korekty elektronicznie przez internet należy dołączyć elektroniczny załącznik ORD-ZU, gdzie zostanie owa przyczyna podana.

Jak złożyć elektronicznie korektę za pośrednictwem programu PITy2014 IPS?
Najpierw tworzymy nowe zeznanie z poprawnie wypełnionymi danymi. W okienku "Cel złożenia" należy zaznaczyć "korekta zeznania".  Nie znajdziemy w załącznikach formularza ORD-ZU, ale podczas wysyłki pojawi się pole, w którym należy podać przyczynę korekty. Wysyłka następuje identycznie jak przy składaniu pierwotnej wersji PITa, a więc w przypadku wysyłki bez podpisu elektronicznego będzie należało ją uwierzytelnić podając przychody podatnika z zeznania z roku poprzedniego.

Czy można wysłać elektronicznie korektę PITa złożonego w sposób tradycyjny (papierowy)?
TAK. Tak samo i odwrotnie można też złożyć korektę zeznania w formie papierowej do zeznania złożonego wcześniej elektronicznie, tylko po co tracić czas.


Podobne artykuły:

2 komentarze:

  1. Ja w zeszłym roku składałam korektę. Księgowa się pomyliła w zeznaniu. Nie wiedziałam, że można ją wysłać w formie elektronicznej bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. Dobrze wiedzieć:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na szczęści nie potrzebna mi korekta... ale dobrze wiedzieć :o)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.