poniedziałek, 24 lutego 2014

Ulga prorodzinna - ile i dla kogo

Ulga prorodzinna miała być dodatkowym czynnikiem zachęcającym do macierzyństwa w Polsce. Jednak przez kilka lat uległa szeregowi modyfikacji. W przypadku tzw. pełnych rodzin nie przysparza zbyt wielu problemów w rozliczeniu, ale gdy rodzice nie są ze sobą, to wszystko się komplikuje. Warto jednak skorzystać z tej ulgi, bo minimum na jedno dziecko jakie można odliczyć od podatku to kwota 1 112,04zł.

Pierwszym wyznacznikiem umożliwiającym skorzystanie z ulgi jest opodatkowanie według skali podatkowej, czyli podatnik musi złożyć za dany rok roczne zeznanie podatkowe na druku PIT-37 lub PIT-36 i dołączyć do niego załącznik PIT/O.

Art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) określa komu przysługuje tego typu odliczenie od podatku.
 
Z tej ulgi może skorzystać podatnik , "na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:
1) wykonywał władzę rodzicielską;
2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało;
3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą."
Należy spełniać jeden z powyższych warunków.

Można też odliczyć ulgę w przypadku pełnoletnich dzieci będących na utrzymaniu podatnika w przypadku, gdy:

a) dziecko otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
b) dziecko do ukończenia 25 roku życia uczy się w szkole lub studiuje, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych i dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (art. 30b) w łącznej wysokości nie przekraczającej 3089zł brutto (nie wlicza się do tego renty rodzinnej).


Kwota ulgi zależna jest od liczby dzieci. I tak wynosi za:

a) pierwsze dziecko:
1 112,04zł za cały rok /92,67zł za miesiąc

b) drugie dziecko
1 112,04zł za cały rok /92,67zł za miesiąc

c) trzecie dziecko
1 668,12zł za rok /139,01zł za miesiąc

d) czwarte i kolejne dziecko
2 224,08zł za rok /185,34zł za miesiąc.


Wprowadzono również ograniczenia dochodowe przy odliczaniu ulgi w przypadku posiadania jednego dziecka. Istnieje możliwość skorzystania z ulgi na dziecko, jeżeli dochody podatnika:
a) pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000zł,
b) niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku podatkowego, nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 56 000zł,
c) samotnie wychowującego małoletnie dziecko nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112 000zł.


Jak widzicie ulga staje się coraz bardziej skomplikowana i istnieje jeszcze szereg ograniczeń, o których nie wspomniałam oraz szczegółowe sposoby obliczania ulgi, gdy nie można skorzystać z niej za cały rok. Jak wypełnić załącznik PIT/O opiszę Wam w kolejnym poście. Jeśli macie konkretne problemy z obliczeniem ulgi, napiszcie w komentarzu. Możliwe, że podejmę się wtedy tego tematu w szerszym ujęciu.

No i polecam skorzystać z e-Deklaracja, czyli wysyłka PIT przez internet

5 komentarze:

 1. Fajny blog z dobrym pomysłem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam o tym, że ulgi można odliczać od podatku, w sumie nie mam wysokich zarobków, nawet wspólnie z mężem, ale zawsze to coś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ulg jest coraz mniej, ale oprócz tej na dzieci popularne są również na internet (w tym roku już niestety okrojona) oraz za oddawanie krwi.

   Usuń
 3. tak +/- z tematem, w Poznaniu jest karta rodziny dużej (3+), to nie ulga podatkowa ale pewne udogodnienie dla mojej rodziny ;)
  Try to design

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.