wtorek, 11 lutego 2014

e-Deklaracja, czyli wysyłka PIT przez internet

Już można składać zeznania podatkowe za rok 2013 do urzędów skarbowych. Polecam Wam skorzystać w tym roku z wysyłki online. Aby Was zachęcić do wysyłki e-Deklaracji, powiem jak to wyglądało u mnie. Pod koniec stycznia wysłałam swój PIT-37 przez internet, a po czterech dniach miałam już pieniądze na koncie. Szybko, co nie?Nie musiałam się udać do urzędu skarbowego, ani postać w kolejce (na razie pewnie jeszcze krótkiej), nie trzeba było nic drukować, ani wypełniać długopisem, nie były mi potrzebne druki, a więc zaoszczędziłam sporo czasu.

Ja wysyłałam swój PIT bezpośrednio z programu PITy 2013 IPS, o którym pisałam w poprzednim z postów TUTAJ. Wysyłka wygląda jak na pierwszym zdjęcia. Jak widzimy na drugim w poz. 3 zostaje przyporządkowany nam specjalny numer.


Ściągnęłam od razu potwierdzenie UPO i zapisałam je w formacie .pdfMożna też skorzystać ze strony Ministerstwa Finansów TUTAJ, gdzie znajdziemy odpowiednie formularze interaktywne oraz instrukcje. Wypełniamy naszego PITa, zaznaczamy odpowiednie załączniki, które automatycznie dołączą się do zeznania i wysyłamy. Znajdziemy tam listę formularzy, które można złożyć bez wykorzystania podpisu kwalifikowanego.


Do autoryzacji zeznania potrzebne jest podanie przychodu z zeznania z zeszłego roku. Jeśli składaliśmy:
PIT-37 będzie to poz. 60 albo poz. 87 jeżeli podatnik w zeznaniu za rok 2012 występuje jako małżonek
PIT-36 poz. 82 lub poz. 125
PIT-36L poz. 23 lub poz. 28
PIT-38 poz. 24
PIT-39 poz. 20

Gdy w poprzednim roku nie było składane zeznanie roczne wpisujemy wartość "0".

Ja rozliczałam się wspólnie ze współmałżonkiem, nie trzeba składać z tego tytułu do urzędu skarbowego żadnych pisemnych oświadczeń.

Oczywiście żeby złożyć swoje zeznanie lub wysłać przez internet należy je najpierw wypełnić. Ja osobiście skorzystałam dodatkowo z ulgi na dzieci oraz odliczenia z tytułu użytkowania sieci Internet. Chętnie opiszę dla Was podstawowe przesłanki tych i innych odliczeń.  Dajcie znać od jakiej zacząć. Choć jest ich coraz mniej i są coraz bardziej restrykcyjne, to jeszcze parę zostało.

4 komentarze:

 1. kurde nie pamiętam dochodu z zeszłego roku :( buu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak nie masz kopii zeszłorocznego zeznanie, to można to policzyć z PITów, które otrzymałaś od pracodawców (np. z PIT-11).

   Usuń
 2. Nie trzeba składac podpisu skladajac pita przez Internet?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, składając m.in PIT-37 czy PIT-36 nie wymagany jest podpis elektroniczny. Weryfikację stanowi podanie przychodu z zeszłorocznego zeznania.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.