czwartek, 26 marca 2015

Masz kartę dużej rodziny? Złóż PIT przez internet, otrzymasz szybszy zwrot podatku

Posiadacze Karty Dużej Rodziny doczekali się kolejnego przywileju. Tym razem dotyczy on rozliczeń rocznych osób fizycznych. Mają oni możliwość otrzymania zwrotu podatku w terminie do 30 dni.

Według ordynacji podatkowej każdy podatnik składający zeznanie podatkowe za rok ubiegły powinien otrzymać zwrot nadpłaconego podatku w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub od złożenia jego korekty. Inaczej jest z rodzinami wielodzietnymi, mogą one liczyć na korzystniejszy i krótszy termin rozliczenia z fiskusem.

Warunki szybszego zwrotu podatku
Aby zwrot nadpłaconego podatku nastąpił w ciągu 30 dni od złożenia zeznania, należy:

1. Posiadać kartę dużej rodziny w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. 2014 poz. 1863). Są to rodzice (lub rodzic), na których utrzymaniu znajdują się minimum troje dzieci:
 • dzieci w wieku do 18-lat, 
 • dzieci uczące się do 25 roku życia, 
 • dzieci niepełnosprawne niezależnie od wieku posiadające orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
2. Złożyć zeznanie podatkowe za 2014 rok elektronicznie. Tylko e-Deklaracje umożliwiają skorzystanie z szybszego zwrotu nadpłaty.

A co z zeznaniem na formularzu papierowym?
Złożenie zeznania w formie papierowej do urzędu skarbowego lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej nie upoważnia do szybszego zwrotu nadpłaty.Tu termin nadal wynosi do 3 miesięcy.

Rodziny wielodzietne: szybciej i więcej
Rodziny z co najmniej trójką dzieci nie tylko maja szansę na szybszy zwrot, ale także korzystają z większej ulgi prorodzinnej. Obecnie rozliczając się za rok podatkowy 2014 odpis na trzecie dziecko wynosi 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne 2700,00 zł. Kwoty te wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dodatkowo zaś mogą też skorzystać z wypełnienia PIT/UZ.


Podobne artykuły:

2 komentarze:

 1. ja jeszcze nie mam duzej rodziny na razie 2+2:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi jeszcze więcej brakuje, ale mój szwagier na przykład korzysta.

   Usuń

Dziękuję za komentarze.