niedziela, 22 marca 2015

Nie złożyłeś jeszcze zeznania podatkowego? Skorzystaj z PFR

Od połowy marca 2015 r. Ministerstwo Finansów udostępniło dla podatników PFR (Pre-Filed tax Return). Są to dane o naszych przychodach przekazane przez płatnika do urzędu skarbowego. Taki formularz może uprościć i przyśpieszyć wypełnienie rocznego zeznania podatkowego.


Co to jest PFR?
PFR to wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Dotyczy zeznania PIT-37(20) za 2004 rok. Są to dane udostępnianie przez administrację podatkową przygotowane na podstawie informacji uzyskanych od płatników z:
PIT-11, 
PIT-8C 
PIT-R.

Jak pobrać PFR?
PFR można pobrać TUTAJ.
Na początku pojawia się skrócona instrukcja. Szczegółowa dostępna TUTAJ.
Po kolejnych komunikatach można pobrać PFR indywidualne lub małżeńskie

Przed ściągnięciem danych najpierw należy uzupełnić formularz:
Dane uwierzytelniające podatnika/ Dane uwierzytelniające współmałżonka
Identyfikator podatkowy: Pesel ...
Nazwisko: ...
Pierwsze imię: ...
Data urodzenia: (dd-mm-rrrr) ...
Kwota przychodu uzyskana w roku 2014 przez podatnika większa od 0 ...


Do czego może przydać się PFR?
1. Ściągnięte dane PFR można uzupełnić o brakujące przychody, np. z organów rentowych, uwzględnić przysługujące ulgi oraz uzupełnić dane w celu przekazania 1% podatku na OPP, a następnie gotowy formularz można przesłać elektronicznie do urzędu skarbowego. W taki sposób można szybko rozliczyć się z fiskusem.

2. Można też za pomocą PFR sprawdzić, czy uwzględniliśmy wszystkie przychody, czy nie zawieruszył się nam jakiś PIT, którego nie uwzględniliśmy wstępnie w naszym zeznaniu.

To już kolejne usprawnienie w rozliczaniu zeznania podatkowego, które funduje nam Ministerstwo. I co ważne znów można to załatwić bez wychodzenia z domu online.


Podobne artykuły:

3 komentarze:

Dziękuję za komentarze.