wtorek, 29 kwietnia 2014

PIT: ulga na internet

Na złożenie zeznania podatkowego została już dosłownie chwila. Dziś o uldze cieszącej się popularnością, czyli odliczenie wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet.


Obecnie została ona mocno ograniczona. Przysługuje podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeśli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z tego odliczenia.

Konkretnie za 2013 rok ulgę internetową może odliczyć:
1. podatnik, który pierwszy raz będzie korzystać z tej ulgi (za 2014 będzie mógł odliczyć ulgę drugi raz i po raz ostatni)
2. podatnik, który pierwszy raz korzystał z ulgi internetowej w rozliczeniu za rok 2012 (w 2013 odliczy ją ostatni raz).

Osoby, które odliczały internet w zeznaniach wcześniej niż za rok 2012, takiego prawa nie mają już obecnie. Ewentualnym rozwiązaniem na przyszłość może być przepisanie umowy za internet na współmałżonka, który nie korzystał jeszcze z tego odliczenia.

Do rozliczenia konieczne jest posiadanie zapłaconych faktur za internet za dany rok podatkowy. Sumujemy ich kwoty. Istnieje tu ograniczenie kwotowe do 760zł.


Do zeznania dołączamy PIT/O i zaznaczamy w poz. 23 kwadrat nr 1. (za rok ubiegły), a kwotę odliczenia wpisujemy w poz. 25.Przenosimy ją do podsumowania w poz. 34 bądź sumujemy z pozostałymi ulgami.
Kwotę z podsumowania przenosimy do:
poz. 105 zeznania PIT-37
poz. 151 zeznania PIT-36Pamiętajcie zeznanie należy złożyć do 30 kwietnia, ale potem jeszcze jest czas na złożenie ewentualnej korekty. 

1 komentarze:

Dziękuję za komentarze.