środa, 30 marca 2016

Dlaczego kantor internetowy?

Mieszkając na zachodzie Polski od lat spotykam w okolicznych miastach i miasteczkach po kilka kantorów stacjonarnych. Ludzi pracujących za granicą nie brakuje, również coraz więcej transakcji choćby wewnątrzwspólnotowych zmusza firmy do korzystania z usług w takich miejscach. Rozwijająca się turystyka przyciąga zagranicznych gości, którzy często zostawiają obcą walutę w hotelach i restauracjach. Od kilku lat, a dokładnie od 2010 roku wymiana walut odbywa się także w kantorach internetowych, które stały się alternatywą dla miejscowych punktów.
Przez te lata liczba klientów i transakcji w kantorach online wciąż wzrasta. Przyczyniła się do tego nazwana przez media ustawa antyspreadowa z 2011, dzięki której kredytobiorcy mogą spłacać kredyty wpłacając obcą walutę zakupioną samodzielnie. W ten sposób wykorzystują niższe kursy i oszczędzają przy każdej racie.

Kantor internetowy to dostęp przede wszystkim do podstawowych walut: PLN, EUR, USD, CHF, GBP, ale oferta może być szersza. Internet to oczywiście natychmiastowa dostępność kursu. Serwisy walutowe działają najczęściej przez 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Sama wymiana jest możliwa przede wszystkim od poniedziałku do piątku tylko w ciągu dnia, ale w niektórych przypadkach można skorzystać wówczas z giełdy walutowej.

Do plusów można także zaliczyć różne możliwości wypłaty przewalutowanej gotówki. Może to być m.in.: przelew na rachunek klienta, wypłata w określonych bankomatach, przelew na e-mail, wypłata za pośrednictwem firmy kurierskiej czy też odbiór pieniędzy w wybranym stacjonarnym oddziale banku. Dodatkowo przelewy do wybranych banków są darmowe. A crossy walutowe pozwalają na dodatkowe oszczędności.

Powodem dlaczego kantory internetowe mają bardziej atrakcyjne kursy walut jest ograniczenie kosztów lokalowych i pracowniczych, które może się przekładać na niższy spread walutowy. Działając bez dodatkowych prowizji i opłat stają się bardziej konkurencyjne.

W przypadku niektórych kantorów online można posłużyć się tam dodatkowo porównywarką walut, dzięki której nie tylko na szybko można poznać wartość sprzedawanych lub kupowanych walut, ale także ustalić ich kurs w poszczególnych bankach, choćby w tym, w którym mamy konto. Taką funkcję posiada między innymi Rkantor.com. Dzięki takiemu rozwiązaniu na bieżąco klient widzi, ile zyskuje korzystając z wymiany walut przez internet.

A jakie korzyści dla firm? Oczywiście możliwość wynegocjowania indywidualnych warunków i wymiana walut bez zakładania dodatkowego konta walutowego.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to tu przy wyborze kantoru należy kierować się wieloma kryteriami. Wpływ na budowanie zaufania do danego kantoru może mieć to z jakimi bankami współpracuje, jakie ma opinie w internecie wystawione przez klientów, a także jak plasuje się w wiarygodnych rankingach. Warto też sprawdzić, czy dany serwis jest instytucją płatniczą, bo wówczas znajduje się pod nadzorem KNF. Do tego też powinien posiadać certyfikat SSL.

Stacjonarne wymienianie walut nie pozwala na śledzenie kursów w wielu punktach naraz, a kantory online to umożliwiają, dlatego w dobie internetu ich rynek się rozwija.

1 komentarze:

Dziękuję za komentarze.