piątek, 27 lutego 2015

Szybki PIT, punkty mobilne, wysyłka elektroniczna.

Ministerstwo Finansów ruszyło z akcją Szybki PIT. Główny cel to uświadomienie podatnikowi jak ważne jest terminowe i szybkie złożenie rocznego zeznania podatkowego. Dodatkowo w przebiegu tej akcji propagowane jest składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Jak można to zrobić znajdziecie w moim zeszłorocznym poście e-Deklaracja, czyli wysyłka PIT przez internet.
Jakie są ułatwienia dla osób, które same nie potrafią się rozliczyć?
Co zrobić, jeśli nie mamy internetu lub nie umiemy wysłać zeznania drogą elektroniczną? Oczywiście ciągle można skorzystać z papierowych formularzy PIT, wypełnić je i złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać poczta tradycyjną.

Jednak Ministerstwo Finansów oraz urzędy skarbowy wychodzą do podatnika z pomocną ręką. Można znaleźć mobilne punkty (w wyznaczonym miejscu i czasie), w których nie tylko podatnik uzyska pomoc w wypełnieniu takiego zeznania, ale również taka deklaracja zostanie złożona drogą elektroniczną.


W ramach akcji szybki PIT zostały przygotowane dla podatników liczne udogodnienia:

- pracująca sobota w urzędach skarbowych 7 marca – wszyscy, którzy nie zdążyli się jeszcze rozliczyć, będą mogli w tym dniu skorzystać z pomocy urzędników i złożyć deklarację w urzędzie skarbowym;

- punkty rozliczeń w galeriach handlowych - 13 - 15 marca

- wydłużone godziny pracy w urzędach skarbowych – 29 i 30 kwietnia – dla wszystkich spóźnialskich urzędy skarbowe w te dni będą pracowały dłużej.
Szukajcie także punktów mobilnych w swoich gminach (głównie wiejskich).


A do samodzielnego rozliczenia polecam darmowy program PITy 2014 IPS. Za jego pośrednictwem można od razu wysłać deklarację do urzędu. Do wysyłki konieczne jest podanie kwoty przychodu z deklaracji z roku 2013:
 • PIT-28(17) - poz. 42
 • PIT-36(19) - poz. 86 albo poz. 133 jeżeli podatnik w zeznaniu za rok 2013 występuje jako małżonek lub
 • PIT-36L(9) - poz. 13 albo poz. 18 lub
 • PIT-37(19) - poz.64 albo poz. 95 jeżeli podatnik w zeznaniu za rok 2013 występuje jako małżonek lub
 • PIT-38(9) - poz. 24 lub
 • PIT-39(5) - poz. 20 lub
 • PIT-40(19) - poz. 53 lub
 • PIT-40A(17) - poz. 33.
W przypadku gdy za rok 2013 nie zostało złożone żadne z w/w zeznań w polu kwota przychodu za rok 2013 należy wpisać wartość „0" (zero).


Podobne artykuły:

4 komentarze:

 1. ja jeszcze pita z pracy nie dostałam:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracodawcy mają czas dostarczyć pracownikowi PIT do 28.02. Jeśli nadają pocztą, to powinien dotrzeć początkiem marca.

   Usuń
 2. Jestem zszokowany mobilnymi centrami rozliczania elektronicznego PIT. Kiedyś składałem elektronicznie, teraz księgowa robi papierowo.

  OdpowiedzUsuń
 3. przyjaciółka jest księgową - więc całe szczęście nie muszę się pitem stresować :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.